Świętujmy 100 Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę!

28 września 2018 11:35 | Aktualności

Lekki tornister

Drodzy Rodzice!

Zgodnie z zaleceniem Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego nasza szkoła włącza się do akcji „Lekki tornister”.

Akcja ma na celu uświadomienie dorosłym i dzieciom, że nadmiernie przeładowane plecaki dzieci to poważny problem zdrowotny na przyszłość. Zbyt wielki ciężar to nie tylko ból pleców, czy niewygoda. Z czasem może doprowadzić do schorzeń kręgosłupa, kłopotów z kolanami czy nawet nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. W związku z tym zaleca się aby:

• waga tornistra nie przekraczała 10 do 15% masy ciała ucznia

• tornister posiadał usztywniona ściankę, przylegającą do pleców

• ciężar był rozłożony równomiernie

• cięższe rzeczy były umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej

• tornister miał równe, szerokie szelki

• długość szelek ma umożliwiać swobodne zakładanie i zdejmowanie tornistra

• tornister nosić na obu ramionach

• rodzice codziennie kontrolowali zawartość tornistra, zapobiegając zabieraniu do szkoły zbędnych rzeczy

Uwaga!

1 października w szkole odbędzie się ważenie tornistrów i plecaków wszystkich uczniów.